ماشین سازی ذوالفقاری

نحوه بستن و تنظیم کردن تیغه آسیاب پلاستیک

مکانیزم و عملکرد دستگاه آسیاب پلاستیک به شکلی است که عملیات خرد کردن توسط تیغه ای روی محور یا روتاری که به شکل های تیغه چکشی/ تیغه شمشیری ستاره ای متد وی شکل و….انجام میشود.

پس در نتیجه تیغه دستگاه از مهم ترین بخش های آن است که در این مطلب قصد داریم به این مهم بپردازیم.

نحوه بستن تیغه دستگاه آسیاب پلاستیک

تیغه هر دستگاه آسیاب بنا به دهانه ورودی دستگاه و متد روتاری دستگاه متفاوت است. اما در این مطلب هدف ما دستگاه استاندارد و مورد استفاده در ایران است.

در ابتدا باید گفت تیغه های دستگاه در ورودی به دو دسته تقسیم میشوند

۱- تیغه ثابت

۲- تیغه گردان

تیغه های دستگاه با توجه به رویکرد و هدف دستگاه به دو روش اجرا میشوند. روش اول تیغه گردان روی چکش اجرا شده سپس روی تیغه تسمه پوشش دهنه و نگاه دارنده و توسط پیچ به خوبی سفت شده و قابل استفاده میباشد. مانند تصویر زیر آسیاب چکشی.

تیغه آسیاب پلاستیک

در روش دوم هم از نظر سلسله مراتب دقیقا همین اتفاق می افتد. با این تفاوت که دستگاه جهت عقربه های ساعت میچرخد و فشار ازروی پیچ ها برداشته شده و به چکش ها و تیغه وارد میشود مانند تصویر زیر :

تیغه آسیاب پلاستیک

به این تیغه های به این علت گردان گفته میشود که بر روی محوری دوار نصب میشوند و همواره در حال چرخش هستند.

و اما تیغه های ثابت در واقع تیغه های ثابت دستگاه آسیاب پلاستیک باز هم بسته به نوع دستگاه متد و رویکرد ممکن است از نظر شکل و اجرا کمی متفاوت باشند. اما آن چیزی که بین اینها مشترک است همانطور که از اسم آن مشخص است ثابت بودن آنهاست.

نحوه بستن تیغه های ثابت همانند تیغه های گردان قراردادن تیغه ثابت در جایگاه نصب و اجرای روبنده تسمه پوشش دهنده تیغه و بعد سفت کردن پیچ ها و آماده کردن دستگاه برای فیلر گیری یا ریگلاژ.

در تصویر زیر همانطور که مشاهده میکنید محل استقرار تیغه ها کاملا مشخص است.

تیغه آسیاب پلاستیک

نحوه ریگلاژ و فیلرگیری تیغه دستگاه آسیاب پلاستیک

عملیات خرد کردن پلاستیک در آسیاب توسط تیغه های آن انجام میشود. پس در این حالت تیز و ریگلاژ بودن تیغه های ثابت و گردان دارای اهمیت بسیار بالایی است.

زمانی که قطعه پلاستیکی وارد ورودی دستگاه میشود ابتدا با تیغه های گردان برخورد درگیر و به سمت تیغه ثابت هدایت میشود و زمانی که تیغه گردان قطعه را به سمت تیغه ثابت آورده و این دو هم دیگه را رد میکنند عملیات خرد کردن انجام میشود.

تیغه های گردان به عنوان مثال درآسیاب دهنه ۸۰ که در روز ظرفیتی معادل ۷۰۰۰ کیلو گرم مواد پلاستیک را آسیاب شور میکند. تقریبا ۱ روز در میان در تولید بار نرم باید توسط سنگ دستی روی دستگاه با تیغه فولاد فنر با تیغه اس پی کا تقریبا هر ۲۵ روز ۱ بار توسط سنگ مغناطیس تیز و ریگلاژ شود.

تیغه ها پس از تیز شدن باید توسط پیچ های ریگلاژ که در پشت تیغه های ثابت و گردان تعبیه شده است. به هم دیگر نزدیک و فاصله به میزانی باشد که تیغه یک تار مو را قطع کرده اما با هم برخورد نداشته باشند.

تیغه آسیاب پلاستیک

این متد حرفه ای ترین متد ریگلاژ است البته این یک اصطلاح است. برای فیلر کردن در صنعت به خصوص فیلر آسیاب پلاستیک میتوان از فیلر ۱ دهمی استفاده کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *