ماشین سازی ذوالفقاری

تفاوت آسیاب های چکشی و شمشیری

آسیاب های پلاستیک دارای تنوع و گوناگونی های زیادی هستند به صورتی که هر سازنده در هر کشوری هم به صورت مهندسی معکوس و هم به صورت اختصاصی دستگاه آسیاب پلاستیکی را بسته به نیاز تولید و به بازار ارایه کرده که تا حدودی جواب تولید را داده است.

در این مقاله هدف معرفی و مقایسه دو گروه کلی از آسیاب پلاستیک که در دو دسته بندی شمشیری و چکشی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و نقاط ضعف و نقاط قوت آن‌ها را بررسی میکنیم.

آسیاب های پلاستیک با متد چکشی

آسیاب های پلاستیک چکشی به متد روتاری هایی اتلاق میشود که پره های دستگاه به صورت مقطعی و با فاصله از هم روی توپی یا روتاری دستگاه اجرا میشود و پره ها روی شافت به صورت دورانی عملیات جوشکاری روی آن‌ها انجام میشود.

آسیاب های پلاستیک چکشی در ابعاد از ۳۰ سانتی متر تا ۱۶۰ سانتی متر در بازار یافت می‌شوند که در ابعاد کم مانند دهنه ۳۰ و دهنه ۴۰ با ۴ عدد تیغه گردان روی هر جهت از چکش ها در دهنه ۶۰ و ۸۰ به ترتیب ۶ چکش و ۸ چکش که تقسیم بر ۲ هر طرف با زاویه تیغه جدایی اجرا میشود به عنوان مثال در آسیاب دهنه ۶۰ روی روتاری ۶ چکش اجرا شده که هر سه چکش شامل ۴ عدد تیغه با زاویه مجزا عمل میکنند.

آسیاب های چکشی از سال ۱۳۷۰ به بعد به واسطه بالا رفتن ظرفیت تولید کارخانه ها و رشد جمعیت و استفاده بیشتر و استفاده های صنعتی از پلاستیک جای خود را در بازار پیدا کردند و با رشد تولید کنندگان آسیاب های چکشی پس از سال ۱۳۷۰ روبه رو شدیم.

به عنوان مثال در آسیاب متد شمشیری در خردکردن مخازن بادی مانند ۱۰ لیتری و ۲۰ لیتری عملا ناکارامد بودند اما آسیاب های چکشی بدون نیاز به تبدیل به قطعات کوچک تر شدن این مخازن را خرد و امها میکردند.

آسیاب پلاستیک چکشی به صورت یاتاقان یک تکه دست ساز که به یاتاقان تنه معروف میباشند پتانسیل خرد کردن قطعات پلاستیک با دانسیته بالا تا ضخامت ۴ سانتی متر را دارا هستند.

آسیاب شمشیری

آسیاب های پلاستیک شمشیری به متد روتاری های اتلاق می‌شوند که عموما بین پره ها فاصله ای نیست و یک تسمه یک تکه رو شافت دستگاه اجرا شده و عمدتا به اندازه دهنه دستگاه تیغه یک تکه میخورند و در بازار امروز پلاستیک تقریبا منسوخ شده اما پیش تر در ابعاد ۳۰ سانتی تا ۱۲۰ سانتی یافت میشدند.

در بازار پلاستیک هم چنان به تولید کنندگانی هستند که استفاده تخصصی از آسیاب های شمشیری میکنند برای مثال تولید کنندگانی که دستگاه های ترمو فرمینگ استفاده میکنند یا تولید کنندگان ورق پلاستیک کخ عموما ضخامت های پایینی دارند ضایعات ورق خود را  با آسیا,ب های شمشیری در امتداد خط خرد و امها میکنند زیرا که در متد شمشیری تمامی تیغه به صورت تمام بدون در رفت با قطعه برخورد می‌کند.

آسیاب های پلاستیک شمشیری درصنعت بازیافت در خرد کردن تسمه های بسته بندی خرد کردن نوار های قطره ای و نایلون های دور پالتی شرینگ هم چنان کاربرد دارند.

مقایسه و جمع بندی
آسیاب های پلاستیک با متد چکشی دارای تولید بالا تر قابلیت خرد کردن قطعات بزرگ تر صدای کمتر اصطحلاک پایین تر ضریب شکسست و تنش خیلی پایین تر مقاوم تر و در کل به روز تر است و متدی است که در دنیا از ان بهره گرفته شده است. آسیاب های شمشیری همانطور که پیش تر به ان پرداخته شد متدی منسوخ شده و قدیمی به شمار می ایند که در صنعت بازیافت استفاده های تخصصی برای مصارف خاص از آن‌ها بهره گرفته می‌شود.

آسیاب های پلاستیک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *